UF-15C350
7,89
In stock
350mA constant, 7.5…15W, IP20, 103x36x16mm
Price plus VAT, plus shipping cost
MengePreis
In stock
SKU: NC020160 Category:
Description
LED Trafo 15W 350mA constant current for LED Lamp Flicker free LED Driver Treiber Transformator
UF-15C350
LED power supply for 350 mA constant current
21,4…42,8 Vdc, 7,5…15 W max., IP20, independent installation, non-dimmable
Flicker-free according to IEEE 1789
Electrical data
Rated input voltage200…240 Vac
Range of input voltage (AC)180…264 Vac
Mains Frequency50/60 Hz
Power factor (λ)≥ 0.83
Input current0.12 A max.
Inrush current20 A max.
Output voltage21,4…42,8 Vdc
Output current350 mA
Output power (nominal)7.5…15 W
Efficiency≥ 86.5 %
Life time> 50,000 h
DimmableNo
Operating condition
Operating temperature range (ta)-20…+45 °C
Max. Surface temperature (tc)80 °C
Permitted rel. humidity5…85 %
Protection classII
Type of protectionIP20
Protection
Short circuit protectionYes *
Overload protectionYes *
Overvoltage protectionYes *
(*) The output shuts off and will be resumed, after problem is removed and led driver is restarted.
Standards & Certificates
NormenEN 61347-1, EN 61347-2-13
EN 55015, EN 61547
EN 62384, EN 62493
Approval marksCE, UKCA
RoHS compliantYes
Installation
Type of installationIndependent installation
Type of connectionScrew terminal
Cable cross-section, input side0.5…1.5 mm²
Cable cross-section, output side0.5…1.5 mm²
Cable preparation length, input side6 mm
Cable preparation length, output side6 mm