CSU-15C300
7,89
In stock
300…350mA const., 4.5…14.7W, IP20, 49x45x23mm
Price plus VAT, plus shipping cost
MengePreis
In stock
SKU: NC020120 Categories: ,
Description
LED Trafo 300/350mA 15W constant current for LED Strip Lamp Flicker free Furniture installation LED Driver Treiber Transformator
CSU-15C300
LED power supply for 300/350 mA constant current
15…42 Vdc, 4.5…14.7 W, IP20, built-in installation, non-dimmable
Electrical Data
Input Voltage (nominal)220…240 Vac
Input Voltage (range)198…264 Vac
Mains Frequency50/60 Hz
Power Factor (λ)≥ 0.9  Full Load, 230 Vac
Input Current0.1 A max.
Inrush Current23 A max.
Leakage Current< 250 μA
Output Voltage15…42 Vdc
Output Current300 mA, 15…42 V, 4.5…12.6 W
350 mA, 15…42 V, 5.25…14.7 W
Efficiency≥ 83 %
Life Time> 50,000 h
DimmableNo
Operating Condition
Operating Ambient Temperature (ta)-20…+60 °C
Max. Surface Temperature (tc)90 °C
Permitted rel. Humidity10…90 %
Protection ClassII
Type of ProtectionIP20
Protection
Short Circuit ProtectionYes *
Overload ProtectionYes *
No-load ProtectionYes *
Overheating ProtectionYes *
(*) The output shuts off and will be resumed, after problem is removed and led driver is restarted.
Standards & Certificates
NormenEN 61347-1, EN 61347-2-13
EN 62384, EN 55015, EN 61547
EN 61000-3-2, EN 61000-3-3
Approval MarksCE, UKCA
RoHS CompliantYes
Installation
Type of installationBuilt-in installation
Type of connectionSpring-loaded terminal
Cable Cross-Section, input side0.75…1.5 mm²
Cable Cross-Section, output side0.5…1.5 mm²
Cable Preparation Length, input side6…8 mm
Cable Preparation Length, output side6…8 mm
LED Trafo 300/350mA 12W constant current for LED Strip Lamp Flicker free Furniture installation LED Driver Treiber Transformator