FM7-500V24
43,99
Only 10 left in stock
24Vdc constant, 500W, IP67, 272x92x37mm
Price plus VAT, plus shipping cost
MengePreis
Only 10 left in stock
SKU: NV040180 Categories: ,
Description
FM7-500V24
LED power supply for 24 Vdc constant voltage
21 A (500 W) max., IP67, built-in installation, non-dimmable
Flicker-free according to IEEE 1789
Electrical Data
Input Voltage (nominal)220…240 Vac
Input Voltage (range)170…277 Vac
Mains Frequency50/60 Hz
Power Factor (λ)≥ 0.96   Full Load, 230 Vac
Input Current2.1…3.5 A
No-Load Loss≤ 0.5 W
Inrush Current≤ 65 A
Leakage Current≤ 0.5 mA
Output Voltage24 Vdc
Output Current21 A max.
Output Power (nominal)500 W max.
Efficiency≥ 93.5 %
Life Time> 50,000 h
DimmableNo
Operating Condition
Operating Ambient Temperature (ta)-30…+45 °C
Max. Surface Temperature (tc)80 °C
Protection ClassClass II
Type of ProtectionIP67
Protection
Short Circuit ProtectionYes *
Overload ProtectionYes *   110…150 %
Overvoltage ProtectionYes *   110…150 %
Overheating ProtectionYes *
(*) The output shuts off and will be resumed, after problem is removed and led driver is restarted.
Standards & Certificates
NormenEN 61347-1, EN 61347-2-13
EN 62493, EN 55015, EN 61547
EN 61000-3-2, EN 61000-3-3
Approval MarksCE, UKCA
RoHS CompliantYes
Installation
Cable Length, input side250 mm
Cable Length, output side2 x 250 mm
Cable Cross-Section, input side3 x 1.0 mm²
Cable Cross-Section, output side2 x 2.5 mm²
Cable Preparation Length, input side8 mm tinned
Cable Preparation Length, output side8 mm tinned