LS-60V24G-DALI2
19,69
In stock
24Vdc, DALI dimmable, 60W, IP20, 152x40x31mm
Price plus VAT, plus shipping cost
MengePreis
In stock
SKU: NV060140 Category:
Description
LS-60V24G-DALI2
LED power supply for 24 Vdc constant voltage
2.5 A (60 W) max., IP20, independent installation
dimmable with DALI, PUSH (pri.)
Flicker-free according to IEEE 1789
Electrical Data
Input Voltage (nominal)220…240 Vac
Input Voltage (range)198…264 Vac
Mains Frequency50/60 Hz
Power Factor (λ)≥ 0,98  full load, 230 Vac
Input Current0.38 A max.
Inrush Current62 A max.
Leakage Current< 0.7 mA
Output Voltage24 Vdc
Output Current0.75…2.5 A
Output Power (nominal)60 W max.
Efficiency≥ 91.5 %
Life Time> 50,000 h
Dimming modeDALI-2 (1-100%) PUSH (pri.) (1-100%)
Operating Condition
Operating temperature range (ta)-20…+50 °C
Max. Surface Temperature (tc)85 °C
Permitted rel. Humidity10…90 %
Protection ClassII
Type of ProtectionIP20
Protection
Short Circuit ProtectionYes *
Overload ProtectionYes *
No-load ProtectionYes *
(*) The output shuts off and will be resumed, after problem is removed and led driver is restarted.
Standards & Certificates
NormenEN 61347-1, EN 61347-2-13
EN 62384, EN 55015, EN 61547
EN 62493, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3
Dali Standard (DT-6)DALI-2 certified incl. Parts 251, 252, 253, CLO
Approval MarksCE, UKCA
RoHS CompliantYes
Installation
Type of InstallationIndependent installation
Type of ConnectionSpring-loaded terminal
Cable Cross-Section, input side0.75…1.5 mm²
Cable Cross-Section, output side0.5…1.5 mm²
Cable Cross-Section, DALI0.75…1.5 mm²
Cable Preparation Length, input side8.0…9.0 mm
Cable Preparation Length, output side8.0…9.0 mm
Cable Preparation Length, DALI8.0…9.0 mm